Navigacijski menu

O zvonjenju

Na območju Mestne občine Ljubljana deluje triintrideset župnij rimokatoliške verske skupnosti. Vsaka izmed njih ima župnijsko cerkev, nekatere župnije pa tudi podružnične cerkve, v katerih navadno prav tako potekajo maše, vendar manj pogosto. Večina ljubljanskih župnijskih cerkev ima tri ali štiri zvonove, nekatere, predvsem novejše, pa so brez zvonov, vendar imajo zvonike, v katerih je v prihodnosti načrtovana namestitev zvonov. To so župnije Ljubljana Podutik, Ljubljana Kašelj in Ljubljana Zalog, (slednja je ravno v postopku nakupa zvonov).

Skoraj v vseh ljubljanskih cerkvah je zvonjenje avtomatizirano. Zvoni se trikrat dnevno: ob 7h zjutraj, ob 12h in ob mraku. Čas večernega zvonjenja se prilagaja sončnemu zahodu. Avtomatski vklop je lahko povezan s svetlobnim senzorjem ali pa se ravna po koledarju sončni zahodov, ki je vpisan v avtomatiki za zvonjenje. V redkih primerih večerno zvonjenje zvoni celo leto enako ali se spremeni samo dvakrat letno, običajno ob menjavi ure. Med tednom ima večina župnijskih cerkva maše dvakrat dnevno, ob nedeljah in praznikih pogosteje, zvonjenje pa se vklopi petnajst minut pred njenim začetkom. V nekaterih cerkvah zvoni tudi v petek ob 15h v spomin na Jezusovo trpljenje ter v soboto ob 15h (v zimskem času) ali ob 16 (v poletnem času) ter dan pred velikimi zapovedanimi prazniki. To zvonjenje je poimenovano »delopust« kar pomeni, da oznanja konec dela in pripravo na praznik ali nedelje. Zvok zvonov z oglašanjem na različne načine (na primer bitje ure, pritrkavanje, zvonjenje z enim ali vsemi zvonovi) določa dnevni, tedenski, letni čas ali praznični čas. Od posameznikove seznanjenosti z zvočnimi signali, ki jih zvok zvonov oddaja v prostor pa je odvisno v kolikšni meri določa njegov časovni ritem.

Zvoni se z različnim številom zvonov, jutranje in opoldansko zvonjenje navadno z enim zvonom, večerno z dvema ali tremi, ki zvonijo eden za drugim, običajno najprej večji, nato manjši in na koncu srednji. Pred nedeljskimi in drugimi prazničnimi mašami se navadno zvoni z vsemi zvonovi, pred mašami med tednom pa z dvema ali tremi zvonovi. Ura bije četrtine vsakih 15 minut, ob polni uri pa število udarcev kladiv naznanja uro. V večini izmed cerkva je bitje ure ponoči izklopljeno. Ponekod so to storili na pobudo župnika, drugod na pobudo v bližini živečih prebivalcev. O trajanju zvonjenja se odloča župnija, običajno župnik na podlagi starih običajev, želja in pobud mežnarjev, ključarjev in prebivalcev ter svetovanja izvajalcev avtomatizacije zvonjenja.